PARADAJZ

PARADAJZ (Solanum lycopersicum L.) – male je hranljive vrednosti. Količina od 100 g jestivog dela ima 23 kalorije. Izuzetno je bogat likopenom. Plod je crvene boje, sočan i aromatičan.
Od osnovnih sastojaka sadrži: 94% vode, 1 g proteina, 0,2 g masti i 4,4 g ugljenih hidrata (fruktoze, glukoze i saharoze). Od minerala su zastupljeni: 274,8 mg kalijuma, 24,8 mg fosfora, 12,2 mg kalcijuma, 10,5 mg magnezijuma, 3 mg natrijuma, 0,5 mg gvožđa, 0,2 mg cinka, 0,1 mg bakra i sumpora). Od vitamina sadrži: (100 µg vit.A, 0,055 mg B1, 0,042 mg B2, 0,105 mg B6, 0,61 mg PP, 22,7 mg C, 0,3 mg E i K vitamina. Od ostalih materija ima: organske kiseline (jabučna i limunska), likopen, celuloza i pektin. Crvena boja paradajza potiče od likopena, biljnog pigmenta rastvorljivog u mastima (pripada familiji karotena). Karotenoidi najčešće mogu biti: žućkasti, narandžasti i crveni. Nalaze se u povrću i voću. Paradajz je glavni izvor likopena, moćnog antioksidansa i antiancerogene supstance. Koristi se za supe, čorbe, variva, đuveč, zapečena jela, punjenje, za sosove, prelive, salate i druga slana jela. Može se pripremiti slatko, džem i sl. Preporučuje se u vidu salate, kao sok, pire ili kečap (naročito za stare iznurene osobe).

Preporuka: najveća je korist ako se paradajz koristi svež. Paradajz jesti neposoljen, jer natrijum uništava njegove sastojke (naročito kalijum).

Lekovita svojstva: povečava otpornost organizma, blagotvorno deluje na regulisanje metabolizma, pospešuje izlučivanje vode iz organizma, nesoljeni snižava povišeni krvni pritisak. Preporučuje se malokrvnim osobama, srčanim bolesnicima, reumatičarima. Mogu ga koristiti i dijabetičari, a zbog visokog sadržaja kalijuma preporučuje se i srčanim bolesnicima. Likopen poseduje višestruko blagotvorno dejstvo na ceo organizam, smatra se ubicom raka. Pripada grupi karotenoida (kao što su beta-karoten i lutein). Rastvorljiv je u mastima. Likopen ima tedenciju taloženja u tkivima, pre svega u prostati, jetri i nadbubrežnoj žlezdi. Povećanje nivoa likopena u tkivima smanjuje oksidativna oštećenja bioloških sistema. Naročito likopen sa ostalim oksidansima vezuju slobodne radikale i zajednički neutrališu njihove štetne efekte. Likopen pomaže u snižavanju štetnih efekata holesterola i triglecirida, u čelijama masnog tkiva, ima zaštitni efekat u nastanku ateroskleroze, infarkta srca i poboljšava ukupni antiaksidativni status celog organizma. Veoma je značajan u prevenciji bolesti, malignih promena u želucu, debelom crevu, grliću materice, čuva zdravlje i održava vitalnost celog organizma.

Posebna napomena: Ni nezreli, ni prezreli paradajz nije za upotrebu. Peteljka i produžetak lože sadrže solanin koji je štetan po zdravlje. Treba dobro očistiti paradajz sa spoljne (peteljka, listovi) i unutrašnje strane (zelena loža i krakovi) od pomenutih delova.

paradajz

RECEPTURE

PRILOZI

Punjeni paradajz na grčki način
Paradajz punjen kukuruzom
Paradajz punjen pirinčom

PREDJELA

Nadeveni paradajz sa šampinjonima i sirom

SALATE

Salata od paradajza i crnog luka

SUPE I ČORBE

Letnja čorba od paradajza

KUVANA JELA

Varivo od paradajza i šargarepe
Gulaš od paradajza sa mesom

PRŽENA I PEČENA JELA

Paradajz sa krompirom i mesom

UMAK

Šalša
Šalša je u stvari jedna vrsta preliva (umaka) od različitog povrća (pojedinačno ili u kombinaciji) koji se koristi za prelivanje špageta, mesa, ribe na lešo, pečenog povrća na roštilju ili kao nadev za lazanje.
Posebna napomena: starije tikvice, plavi patlidžan i sl. prethodno treba osoliti, ostaviti kratko vreme i ocediti (da ne gorče).

Šalša od paradajza
Šalša od mešanog povrća

ZIMNICA

Suvi paradajz
Mleveni paradajz sa celerom

LEKOVITA PRIPRAVKA

Maska za lice